Поліський філіал УкрНДІЛГА

Календар
«  Травень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Наші дослідження

Поліський філіал Українського ордена "Знак Пошани" науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького створений з метою:

   - розробки наукових основ ведення багатоцільового лісового господарства;

   - вивчення природних процесів у лісових біогеоценозах;

   - впровадження досягнень лісової науки в практику;

   - підготовки висококваліфікованих наукових кадрів.

Науково-дослідна діяльність установи здійснюється в зоні Полісся України та інших регіонах держави. Основні напрямки діяльності Поліського філіалу:

І. ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО

 • проведення досліджень та здійснення розробок щодо системи ведення лісового господарства;
 • лісовідновлення та лісорозведення;
 • охорона та захист лісу;
 • моніторинг радіологічної ситуації в лісах у зв'язку з катастрофою на Чорнобильській АЕС і розробка проблем, пов'язаних з організацією і веденням лісового та мисливського господарства в умовах радіоактивного забруднення;
 • організація екологічного моніторингу лісів України, збереження їх природоохоронної ролі;
 • лісова селекція, вивчення та збереження генетичного потенціалу лісів України, їх біорізноманіття;
 • боротьба із інвазійними видами, які загрожують лісовідновленню;
 • екологія лісу та моніторинг лісових екосистем;
 • агролісомеліорація та лісова рекультивація;
 • економіка, організація та управління лісового господарства, розробка нових інформаційних технологій в лісовому господарстві;
 • мисливствознавство;
 • сертифікація лісогосподарської продукції.

Розробка прогнозу або сценарію дезінтеграційних та деградаційних процесів в соснових лісах України, пов'язаних з динамічним наростанням їх масового гострого всихання комплексного походження, та програми їх збереження і відтворення.

II. РАДІОЕКОЛОГІЯ.

Моніторинг лісових екосистем та продукції лісового комплексу на радіоактивно-забруднених територіях внаслідок аварії на ЧАЕС:

 • отримання сучасної інформації про міграцію та розподіл радіонуклідів у різних типах лісових екосистем;
 • актуалізація даних щодо інтенсивності переходу техногенних радіонуклідів у ланцюжку «ґрунт-рослини» та «ґрунт-гриби»;
 • обстеження забруднених радіонуклідами лісових  екосистем  з  метою  їх реабілітації.

III. ЛІСОВА РЕКУЛЬТИВАЦІЯ НА ПОРУШЕНИХ ВИДОБУТКОМ КОРИСНИХ КОПАЛИН ЗЕМЛЯХ.

Маємо досвід роботи у цьому напрямку близько 50 років. Формування лісових насаджень на рекультивованих землях:

-   відвали Стрижівського вуглерозрізу у Житомирській області (видобували буре вугілля);

-   відвали Іршанського ГЗК у Житомирській області (видобуток титанових руд).

1. Програма поліфункціональної лісової рекультивації в контексті біологізації та відновлення порушених промисловою діяльністю земель, підвищення лісистості територій, оздоровлення (детоксикації) навколишнього природного середовища та боротьби з глобальним потеплінням шляхом створення нових «вуглецевих» лісів на виведених з обігу непродуктивних землях.

IV. МИСЛИВСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Розробки щодо покращення законодавчого, правового забезпечення та практики ведення мисливського господарства України (настанови, інструкції, рекомендації): ( http://polysskiy.ucoz.com/load/0-0-0-5-20  )

 1. настанова по охороні державного мисливського фонду та боротьбі з браконьєрством;
 2. правила техніки безпеки під час користування мисливською зброєю на полюваннях;
 3. правила проведення інтродукції та розселення мисливських тварин;
 4. порядок організації і ведення вольєрного мисливського господарства;
 5. рекомендації по селекційній та трофейній справі у мисливському господарстві у т.ч. - інструкція по оцінці мисливських трофеїв;
 6. інструкція по обліках чисельності мисливських тварин;
 7. програми по охороні та відтворенню рідкісних і зникаючих видів тварин та збереженню біорізноманіття лісової фауни;
 8. внесення пропозицій до законодавства та рекомендації щодо режиму ведення мисливського господарства на природоохоронних територіях (природні заповідники, національні та ландшафтні парки, заказники, тощо);
 9. спеціалізовані екологічні дослідження в лісових екосистемах за участю диких тварин (дикі ратичні - ліс, бобер - лісова екосистема, хижаки - мисливські тварини, тощо);
 10. аналіз та пропозиції щодо покращення шляхів і методів використання Державного мисливського фонду України (у тому числі методів полювання).

Крім того, за господарськими договорами Поліський філіал виконує наукові роботи за такими напрямками:

 1. Вивчення видового складу рідкісних та адвентивних видів рослин.
 2. Вивчення поширення лісопатологічних процесів у всихаючих лісових насадженнях.
 3. Дослідження результатів створення лісових культур з закритою кореневою системою.

Поліський філіал УкрНДІЛГА останнім часом брав участь у таких заходах:

Засіданні круглого столу на базі Національного лісотехнічного університету 26.06.2014 року "Розробка пропозицій щодо покращення функціонування мисливського господарства в Україні, відповідно до принципів сталого управління природними ресурсами" в рамках програми FLEG II "Правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного регіону дії Європейського інструменту сусідства і партнерства-2".

Засіданні колегії Брусилівської райдержадміністрації Житомирської області 31.10.2014 року з доповіддю по питанню "Про охорону, відтворення та раціональне використання лісових ресурсів".

Одним із важливих завдань, покладених на Поліський філіал УкрНДІЛГА є проведення багаторічного моніторингу міграції радіонуклідів у лісових біогеоценозах, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС. Також Поліський філіал проводить радіологічні дослідження по визначенню вмісту радіонуклідів у лісогосподарській продукції з метою її сертифікації. Такі дослідження проводяться для державних лісогосподарських підприємств, лісогосподарських підприємств агропромислового комплексу та інших організацій, які займаються переробкою та реалізацією продукції лісу. Загальна кількість досліджених зразків лісової продукції складає понад 10,5 тис. штук. В результаті наших багаторічних досліджень були розроблені "Рекомендації з ведення лісового господарства в умовах радіоактивного забруднення".

Крім того, за проханням лісогосподарських підприємств проводиться обстеження забруднених радіонуклідами лісових насаджень для їх реабілітації та поступового відновлення всіх видів господарської діяльності, які були припинені, або обмежені по причині радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

На даний час в умовах радіоактивного забруднення господарську діяльність ведуть 12 лісогосподарських підприємств та Поліський природний заповідник, а також 9 лісогосподарських підприємств агропромислового комплексу.

У Житомирській області площа радіоактивно забруднених земель лісогосподарського призначення становила 451 тис. га, або 60% території області (матеріали обстеження 1992 року). На площі понад 46 тис. га було заборонено будь-яку господарську діяльність. Час показав, що внаслідок зупинення догляду та заборони лісокористування в цих лісах спостерігається значне погіршення санітарного стану. Це призводить до втрат продуктивності деревостанів і зниження якості деревини, збільшення пожежної небезпеки та виникнення потужних осередків шкідників і хвороб лісу.

За час, який минув після аварії, радіаційна ситуація у лісових насадженнях істотно змінилась внаслідок закріплення радіонуклідів у ґрунті, зменшення їх міграційної здатності і головне за рахунок процесу фізичного розпаду радіоактивних елементів. До того ж співробітниками Поліського філіалу накопичено значний науковий матеріал, який дозволяє диференційовано підходити до використання лісових ресурсів та проведення лісогосподарських робіт на таких територіях, прогнозувати рівень забруднення продукції лісового господарства.

При повторному радіаційному обстеженні певні лісові площі можна реабілітувати і проводити на них лісогосподарські заходи. Це дозволить збільшити виробництво лісової продукції, за умови обов’язкового радіологічного контролю, та поліпшити санітарний стан лісів. На протязі 2012-2014 років нами було виконано 10 договорів з лісогосподарськими підприємствами на повторне обстеження лісових масивів, де було призупинено, або обмежено ведення лісового господарства внаслідок забруднення радіонуклідами, з метою їх реабілітації. В результаті роботи Поліського філіалу в цьому напрямку, у 2012 році було реабілітовано 1722 га, у 2013 р. – 1511 га та у 2014 р. реабілітовано 4172 га лісових насаджень. Вимірювальною радіологічною лабораторією Поліського філіалу УкрНДІЛГА постійно проводяться радіологічні дослідження продукції лісового господарства не тільки державних лісогосподарських підприємств, а і інших лісокористувачів та переробників деревини.

Волинські лісівники відновлюють співпрацю із науковцями Житомирщини

На Волині була проведена робота наукової експедиції “Поліського філіалу УкрНДІЛГА”. http://lis.volyn.ua/novyny/volynski-lisivnyky-vidnovlyuyut-spivpratsyu-iz-naukovtsyamy-zhytomyrshhyny

Загрози для лісового господарства Житомирщини, які виникли внаслідок видобування бурштину.

02.07.2015 року на базі ДП "Олевське ЛГ" відбулася виїзна нарада за участю голови Держлісагентства, керівництва Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства та директорів Олевського, Білокоровицького і Словечанського лісових господарств. З доповіддю "Щодо негативних наслідків видобутку бурштину в лісових масивах Державних лісогосподарських підприємств Житомирщини (ДП "Олевське ЛГ", ДП "Білокоровицьке ЛГ")" виступив директор Поліського філіалу Тарасевич О.В. та відповів на численні запитання. Також були оглянуті місця незаконного видобутку бурштину. http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=153450&cat_id=32888

Поліським філіалом УкрНДІЛГА виконані науково-дослідні роботи по визначенню вмісту радіонуклідів штучного походження (137Cs та 90Sr) у зразках грунтової суміші та деревини з місць добування бурштину, які були вказані підприємствами:

ДП "Білокоровицьке ЛГ";

ДП "Олевське ЛГ";

ДП "Словечанське ЛГ".

Роботи виконувались відповідно до вказівки голови Держлісагентства України Ковальчука О.П. з метою визначення негативних впливів на навколишнє природне середовище та екологічний стан насаджень внаслідок робіт з добування бурштину.

29-30 вересня 2015 року у Харкові відбулася науково-практична конференція "Лісівнича наука в контексті сталого розвитку", присвячена 150-річчю від дня народження академіка Г.М. Висоцького, 90-річчю від дня народження професора П.С. Пастернака та 85-річчю від часу заснування Українського ордена "Знак Пошани" науково-дослідного інституту лісового господарства та агролісомеліорації ім. Г.М. Висоцького. Директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В. брав участь у конференції та виступив з доповіддю "Сучасні проблеми ведення лісового господарства в умовах радіоактивного забруднення".

За останні 10 років на Поліському філіалі УкрНДІЛГА виконувалися та успішно завершені дві самостійні НДР, які фінансувалися за бюджетні кошти, а саме:
Тема № 15 “Вивчити автореабілітаційні процеси у забруднених радіонуклідами лісових екосистемах Полісся України” (2005-2009 рр.), керівник теми – д.с.-г.н., професор В.П. Краснов;
Тема №18 «Вивчити сучасний перерозподіл радіонуклідів у компонентах лісових екосистем і накопичення їх у продукції лісового господарства (2010-2014 рр.), керівники теми – д.с.-г.н., професор В.П. Краснов (2010-2012 рр.), к.с.-г.н. О.В. Тарасевич (2013-2014 рр.).
     В процесі досліджень були отримані такі результати:
1) Вивчена інтенсивність акумуляції 137Cs з ґрунту у компоненти рослинного покриву основних лісових та лісо-болотних фітоценозів Українського Полісся (біля 40 шт.). Визначені середні значення інтегрального показника згаданої інтенсивності – коефіцієнта накопичення та коефіцієнта переходу – близько у 100 видів мохів, 60 видів лишайників, 300 видів судинних рослин лісів (Краснов, Орлов, Короткова, Курбет).
2) Виявлені закономірності міграції 137Cs у різних типах ґрунтів в залежності від ценотичних факторів (Краснов, Орлов, Курбет).
3) Вивчений розподіл валового запасу 137Cs у основних лісових та лісо-болотних біогеоценозах (близько 30), та виявлені основні ценотичні фактори, які його визначають (Орлов, Головко, Мясковська).
4) Виявлена роль всіх ярусів лісової рослинності у розподілі та міграції 137Cs у лісових біогеоценозах (Краснов, Орлов, Ірклієнко, Турко, Короткова, Курбет, Головко, Мясковська).
5) Вивчений вплив товщини торфових покладів на інтенсивність міграції 137Cs у грунтово-рослинному покриві мезотрофних та оліготрофних лісових сфагнових боліт (Орлов, Головко).
6) Показана провідна роль сфагнового покриву у міграції 137Cs в екосистемах лісових мезотрофних та оліготрофних сфагнових боліт (Орлов).
7) Вивчена багаторічна динаміка вмісту 137Cs у компонентах головних лісових та лісо-болотних екосистем (Краснов, Ирклиенко, Орлов, Головко).
8)Розроблений довгостроковий прогноз вмісту 137Cs у компонентах лісових екосистем на основі створеної компартментної математичної моделі FORESTLIFE. Проведена її валідація, та показана придатність для практичного використання (О.О. Орлов, А.М. Ковальчук, В.Г. Левицький, І.І. Самолюк, В.М. Янчук).
9)Проводиться моніторинг радіоактивного забруднення продукції лісового господарства в Українському Поліссі (Тарасевич, Орлов, Зборовська, Косинський).
       В тому числі була отримана теоретична новизна:
1)Вперше розроблена динамічна компартментна модель міграції 137Cs у екосистемах лісових сфагнових боліт (Орлов).
2)Розроблена нова концептуальна схема моделі міграції 137Cs у біогеоценозах хвойних лісів (Орлов).
3)Висунута та частково доведена гіпотеза про роль ендофітних грибів у доставці мінеральних елементів живлення та 137Cs судинним рослинам сфагнових боліт, в тому числі, живлення судинних рослин із мохового ярусу (Орлов, Курченко).
4)Розроблено структурно-функціональну схему взаємодії судинної рослини (акцептор) зі сфагновими мохами (субстрат, донор) у поглинанні мінеральних елементів та 137Cs (Орлов, Долин).
5)Вперше виявлено та кількісно охарактеризовано інтенсивні сезонні потоки калію та 137Cs в екосистемах лісових сфагнових боліт, пов’язані із біологією сфагнових мохів (Орлов).
6)Вперше розроблені статистичні підходи, на основі яких кількісно охарактеризований вплив погодних умов вегетаційного періоду на інтенсивність акумуляції 137Cs у біоті лісових екосистем (Орлов).
7)Розроблено динамічну схему автореабілітації лісових екосистем від радіоактивного забруднення (Орлов).
8)Розроблено комплексну модель радіоактивного забруднення харчових продуктів лісу, визначено лімітуючі фактори забруднення, запропоновано шляхи зменшення дози опромінення населення від харчових продуктів лісу (Орлов).
В.П. Краснов та О.О. Орлов у 2010-2011 рр. були членами робочої групи МАГАТЕ –  Group for creation of «Handbook of Parameters Values for the Prediction of Radionuclide Transfer in Terrestrial and Freshwater Environments». Брали активну участь у засіданнях робочої групи (Париж, Відень, 2010 р.).
За результатами досліджень протягом 10 останніх років створено державні документи:
 • «Рекомендації з ведення лісового господарства в умовах радіоактивного забруднення» (2008);
 • «Методичні рекомендації з реабілітації лісів на територіях, забруднених радіонуклідами внаслідок аварії на ЧАЕС» (2006);
 • Програма реабілітації радіоактивно забруднених лісів України (2009);
 • Гігієнічний норматив питомої активності радіонуклідів 137Cs та 90Sr у деревині та продукції з деревини (2005);
 • Гігієнічний норматив питомої активності радіонуклідів 137Cs та 90Sr у рослинній лікарській сировині (субстанції), яка використовується для виготовлення лікарських засобів (2008).
Підготовлено актуалізований варіант «Рекомендацій з ведення лісового господарства в умовах радіоактивного забруднення» (2014).
Крім того, за співучастю В.П. Краснова та О.О. Орлова було підготовлено науковий звіт, а на його основі – міжнародний нормативний документ МАГАТЕ для регуляторів ядерної безпеки – TRS-472 «Handbook of Parameters Values for the Prediction of Radionuclide Transfer in Terrestrial and Freshwater Environments» (2011).
Результати детальних радіоекологічних досліджень лісів Українського Полісся протягом 10 останніх років були опубліковані співробітниками Поліського філіалу у 212 наукових публікаціях, в т. ч. 5 монографіях.
Нині наукові розробки Поліського філіалу, практичні рекомендації та методичні вказівки з проблем лісової радіоекології впроваджено в Україні на площі близько 1,2 млн. га, що дає суттєвий економічний та позитивний екологічний ефект. Дослідження з даної проблематики продовжуються.
 
21 січня 2016 року в м. Житомир відбулось засідання постійної комісії з питань екології, охорони навколишнього середовища та використання природних ресурсів. Директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В. був запрошений на засідання та взяв участь в обговоренні питання про звернення Київського еколого-культурного центру щодо прийняття рішення обласною радою про заборону проведення санітарних рубок на територіях та об`єктах природно-заповідного фонду області.
 
22 січня 2016 року в м. Житомир відбулась сесія по створенню Кластеру лісового господарства та деревообробної галузі Житомирської області "Полісся". На сесію був запрошений директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В. Мета проведення сесії: надання інформації про Європейський досвід кластерних ініціатив та можливості й вигоди, пов`язані з діяльністю кластерів для бізнесу, науково-дослідницьких та освітніх закладів, громадських організацій та органів місцевої влади; виявлення потенційних учасників Кластеру лісового господарства та деревообробки; визначення пріоритетних проектів для реалізації та ключових проблем, що можуть бути вирішені в рамках діяльності кластеру.
 
У лютому 2016 року, по запрошенню керівництва дитячого садка "АБВГДейка" (м. Житомир), директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В. провів бесіду з вихованцями садка, під час якої ознайомив їх із загальною будовою рослин і деяких комах та будовою мікроскопа, крім того - розповів про значення мікроскопа для наукових досліджень.
 
Про всихання соснових деревостанів на Поліссі є маса повідомлень. Однак, про масове захворювання та загибель культур сосни, яке останнім часом теж набуває помітних обсягів, знає тільки обмежений круг науковців та лісівників. В кінці вегетаційного періоду 2015 року були виявлені осередки захворювання та загибелі лісових культур сосни.

22 лютого 2016 року за ініціативи ДП "Малинське ЛГ" було здійснено виїзд для натурного огляду всихаючих лісових культур сосни в Іршанському лісництві. Для огляду було запрошено науковців та працівників лісогосподарських підприємств і представників обласного управління лісового та мисливського господарства на чолі з головним лісничим управління Ільїним Р.В.

Науковці, які займаються проблематикою пов’язаною з лісовим господарством були представлені: директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В., доктор с.-г. наук, професор, завідувач кафедри біології лісу та мисливствознавства НУБіП України Гойчук А.Ф., експерт-дорадник екології і лісозахисту, заслужений науково-педагогічний працівник НУБіП України, доцент кафедри біології лісу та мисливствознавства НУБіПУ, к. б. н. Завада М.М., провідний інженер-лісопатолог "Вінниця лісозахист" Двораківський Ю.А.

Лісогосподарські підприємства представляли інженери та лісничі з ДП «Радомишльське ЛМГ», ДП «Малинське ЛГ» та ДП «Малинський лісгосп АПК».

Проблема всихання культур нова (виявлена у 2-й половині 2015 року) і надзвичайно гостра, потребує негайного втручання. На сьогодні є тривожні сигнали з ДП «Малинське ЛГ», ДП «Малинський лісгосп АПК», ДП «Радомишльське ЛМГ» та ДП «Коростишівське ЛГ».

Поліський філіал УкрНДІЛГА, починаючи з листопада 2015 року, займається дослідженням даної проблеми у Малинському лісгоспі. Налагоджена тісна співпраця із спеціалістами підприємства, визначено пріоритетні об’єкти досліджень. Вже було здійснено ряд виїздів на об’єкти, в тому числі і з головним лісничим обласного управління Ільїним Р.В. Під час огляду лісових культур науковцями було відібрано зразки пошкоджених і загиблих елементів дерев та хвої для лабораторних досліджень, які стануть базовими для подальшої роботи. Серед виявлених патогенних ознак виявлено шкідники та хвороби культур сосни: смолюх, сніжне шютте, деякі вади при посадці саджанців сосни. Враховуючи еколого-кліматичні зміни (в т. ч. тривалі посухи останніх 2-х років) малосніжні та теплі зими, спекотні літні періоди, які сприяють патогенним процесам, та ряд антропогенних чинників, можливо зазначити, що лісопатологічні процеси у хвойних насадженнях та лісових культурах будуть поширюватись на більших площах та все стрімкішими темпами.

Серед аномалій при огляді об’єктів відмічено живих личинок смолюха та златки, які, зауважте, у лютому місяці продовжують живлення та відмічаються у значних кількостях. Найбільшу стурбованість викликають патологічні процеси під наметом лісу де хворіє і частково гине природнє поновлення сосни. У підсумку визначено напрямки подальших досліджень. Особливої уваги потребує дослідження впливу на лісові ценози Житомирщини та ДП «Малинське ЛГ» зокрема, Чорнобильської зони відчуження, яка межує з ними.

У 2013 році в ДП "Олевське ЛГ" були знайдені такі види адвентивних та рідкісних видів рослин:

АДВЕНТИВНІ ВИДИ РОСЛИН В МЕЖАХ ЛІСОКОРИСТУВАННЯ ДП «ОЛЕВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО»

Амброзія полинолиста (Ambrosia artemisiifolia L.)

Борщівник Сосновського (Heracléum sosnówskyi Manden.)

Борщівник Мантегацци (Heracleum mantegazzianum Sommier et Levier)

Еректитес нечуйвітролистий (Erechtites hieracifolia (L.) Rafin. ex DC.)

Золотушник канадський (Solidago сanadensis L.)

Їжакоплідник виткий (Echinocystis lobata (Michx) Torrey et A. Gray)

Рейноутрія японська (Reynoutria japonica Houtt.)

Рейноутрія сахалінська (Reynoutria sachalinensis (Friedrich Schmidt Petrop.) Nakai)

Розрив-трава залозиста (Impatiens glandulifera Royle)

Череда листяна (Bidens frondosa L.)

Айстра новоанглійська (Aster novae-angliae L.)

РІДКІСНІ ВИДИ РОСЛИН В МЕЖАХ ЛІСОКОРИСТУВАННЯ ДП «ОЛЕВСЬКЕ ЛІСОВЕ ГОСПОДАРСТВО».

Сон широколистий (Pulsatilla patens (L.) Mill.)

Козельці українські (Tragopogon ucrainicus Artemcz.)

Смілка литовська (Silene lithuanica Zapal.)

Баранець звичайний (Huperzia selago L.)

Верба лапландська (Salix lapponum L.)

Верба чорнична (Salix myrtilloides L.)

Гніздівка звичайна (Neottia nidus-avis)

Журавлина дрібноплідна xycoccus microcarpus Turcz. ex Rupr.)

Коручка морозниковидна (Epipactis helleborine (L.) Crantz.)

Косарики черепитчасті (Gladiolus imbricatus L.)

Лікоподієлла заплавна (Lycopodiella inundata (L.) Holub)

Лілія лісова (Lilium martagon L.)

Лю́бка дволи́ста (Platanthera bifolia (L.) Rich.)

Осока тонкокореневищна (Carex chordorrhiza Ehrh.)

Пальчатокорінник плями́стий (Dactylorhíza maculáta (L.) Soo)

Підсніжник білосніжний (Galanthus nivalis L.)

Плау́н колю́чий (Lycopódium annotínum L.)

Пухирник середній (Utricularia intermedia Hayne)

Росичка середня (Drosera intermedia Hayne)

Ситник бульбистий (Juncus bulbosus L.)

Шейхцерія болотна (Scheuchzeria palustris L.)

Береза українська (Betula verrucosa var ucrainika Litvak)

Береза темна (Betula obscura A. Kotula)

3 березня 2016 року, на запрошення лісівників Рівненщини, науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА взяли участь в організації та проведенні семінару на тему: "Причини масового всихання соснових насаджень". Семінар був проведений за ініціативи Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства на базі ДП "Сарненське лісове господарство". Директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В. та с.н.с. Бородавка В.О. взяли участь у підготовці та проведенні семінару, враховуючи досвід роботи Поліського філіалу з цієї проблеми з 2013 року у лісових насадженнях Житомирщини. Захід відбувався за активної підтримки керівництва ДП "Сарненське лісове господарство". У лісових насадженнях підприємства було досліджено 5 лісових ділянок (з різними лісорослинними умовами), які мають ознаки ослаблення та всихання. На конкретних прикладах науковці показали процеси та механізми, які відбуваються в ослаблених та всихаючих насадженнях, в т.ч. зазначили численні чинники, які сприяють їх поширенню. Лісівниками ДП "Сарненське ЛГ" було продемонстровано природний потенціал лісів, а саме, успішне природне поновлення сосни. Цей напрямок досліджень також є одним із головних на Поліському філіалі. У заході взяли участь представники ЗМІ. У підсумковій частині семінару із презентацією виступив директор Поліського філіалу УкрНДІЛГА Тарасевич О.В., де, зокрема, було подано інформацію щодо стану хвойних насаджень на Житомирщині. С.н.с. Бородавка В.О. проінформував присутніх про поширення лісопатологічних процесів у хвойних насадженнях ряду лісогосподарських підприємств Волині. Було укладено угоду про співпрацю для подолання негативних наслідків для лісових насаджень Рівненщини.

У березні 2016 року Волинське ОУЛМГ організувало виїзну нараду з питань всихання деревостанів на території ДП "Колківське ЛГ" та ДП "Маневицьке ЛГ", що спричинено шкідниками та хворобами. Були запрошені директори підприємств, головні лісничі, інженери з захисту та охорони лісу, журналісти та науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА.

http://fakty.ictv.ua/ua/index/view-media/id/126021

https://www.youtube.com/watch?v=jJbITo26wsQ&feature=youtu.be
http://lis.volyn.ua/?p=12206#more-12206                   

https://youtu.be/-reFOAmNzw0

https://youtu.be/jJbITo26wsQ

21-22 березня 2016 року відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція "Відтворимо ліси разом" на базі Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. Директор Поліського філіалу Тарасевич О.В. виступив з доповіддю "Ліси, 30 років після Чорнобильської катастрофи".

05 квітня 2016 року група науковців на чолі з директором Поліського філіалу УкрНДІЛГА на запрошення керівництва ДП "Білоцерківське ЛГ" відвідала підприємство. Разом із керівництвом підприємства визначили ділянки лісу, де відбувається всихання сосни з метою проведення семінару, за участю громадськості і засобів масової інформації, для обговорення проблем та причин патологічних процесів, які викликають всихання соснових насаджень. Метою цього заходу є інформування громадськості та зацікавлених спеціалістів для знаходження шляхів подолання даної проблеми.

05 квітня 2016 року група науковців Поліського філіалу УкрНДІЛГА відвідала лісові насадження ДП "Малинське ЛГ" для проведення НДР по вивченню всихання культур сосни молодшого віку. Зокрема було зроблено 6 грунтових розрізів, з яких були відібрані зразки грунту для аналізу на вміст шкідливих речовин.

 

07 квітня 2016 року група науковців Поліського філіалу УкрНДІЛГА обстежила лісові насадження Баранівського лісництва ДП "Дзержинський лісгосп АПК" з метою виявлення причин всихання соснових насаджень. Також була проведена зустріч з представниками засобів масової інформації з метою ознайомлення громадськості з даною проблемою.

 

12-13 квітня 2016 року науковці Поліського філіалу УкрНДІЛГА у кількості 5 чоловік обстежили лісові насадження ДП "Сарненське ЛГ" у 7 лісництвах з метою виявлення причин всихання соснових насаджень.

Державні лісові підприємства Житомирського ОУЛМГ проходять сертифікацію лісових господарств згідно принципів та критеріїв FSC, які визначають практику правильного управління лісовими насадженнями. Поліський філіал УкрНДІЛГА був визначений важливою третьою особою. З рядом держлісгоспів укладено договори щодо визначення локалітетів рідкісних видів флори і фауни. Вже за перший день роботи в цьому напрямку у ДП "Коростенське ЛМГ" група науковців Поліського філіалу УкрНДІЛГА (О. Тарасевич, О. Орлов, І. Гулик) змогла знайти та визначити ряд об`єктів флори і фауни, занесених до "Червоної книги" та регіонально рідкісних рослин. Локалітети видів рослин, занесених до "Червоної книги" (2009), знайдених 20.05.2016 р. у Коростенському ДЛМГ:

1. Плаун колючий - Бехівське л-во, кв. 106, у сосняку, куртини від 2 до 5 м2; кв. 107, у сосняку, куртини від 4 до 60 м2;

2. Любка дволиста - Бехівське л-во, кв. 102, у дубово-сосновому лісі поодиноко; кв. 112, у старому дубовому лісі поодиноко;

3. Коручка морозниковидна - Бехівське л-во, кв. 106, у сосняку поодиноко;

Також було виявлено на межі лісових насаджень Бехівського л-ва:

4. Журавель сірий;

5. Чайка (чібіс).

Перші знахідки свідчать, що перспективи даного напрямку